Elsa Digital marketing Agency

سئو ❤️ مثل موشک وبسایتتو میاریم تو لینک اول

سئو برای وبسایت، مثل آب برای ماهی هست. تا زمانیکه محتواها به صفحه‌ی اول گوگل نیایند و صد البته خودشان را به لینک‌های برتر نرسانند، تمام تلاش‌های ما بیهوده خواهد بود. زمانی مراجع و مشتری بیشتری وارد سایت میشود که لینک مقالات یا محصولات کسب و کار ما، در ردیف اول و دقیقا در مقابل چشمان افراد قرار بگیرد. بنابراین، این مقاله سه بخش اصلی دارد. اولین بخش، مخصوص کارفرمایانی است که به دنبال خدمات SEO هستند. قسمت دوم، مخصوص کسانی است که قصد دارند با مفاهیم اساسی و کاربردی Search Engine Optimization آشنا شده و به کار گیرند. بخش آخر نیز نمونه کارهایی است که السا برای مشتریان خود انجام داده است. برای رفتن سریع به قسمت مربوطه، از لیست استفاده کنید.

سه بخش اصلی این مقاله
  برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

  خدمات سئو برای صاحبان کسب و کار

  طراحی سایت شما بسیار زیبا است، محصولات یا خدمات درجه یکی را برای مشتریان خود فراهم کردید، مطمئن هستید که اگر مشتری از کسب و کار شما مطلع شود، بی شک عاشقتان خواهد شد. با این حال، هیچ خبری از مشتری نیست؟ حتی یک ایمیل، تماس و یا درخواست از سمت مشتری نمی‌آید. چرا؟! چون کسی از وجود شما خبر ندارد. همانطور که اگر یک مغازه، در کوچه‌ای فرعی و در انتهای یک بن بست خلوت قرار بگیرد، پاخوری نخواهد داشت، وبسایت شما نیز اگر در جلو چشم مخاطبان قرار نگیرد، تمامی زحمات شما به باد خواهد رفت. حتی اگر بهترین مقاله را نوشته باشید، تا زمانیکه از خدمات سئو استفاده نکنید، شانس تصرف بالاترین لینک‌های موتور جستجوگر گوگل، بسیار کم است.

  تجربه به ما آموخته است که اگرچه نگارش مقالات سئو شده می‌تواند سرعت بالا آمدن مقالات (و طبیعتا کسب و کار) را بهبود بخشد، اما برای رسیدن به لینک اول، کافی نیست. چرا که رقبای کسب و کار شما، از مدت‌ها قبل به فکر تصاحب بهترین لینک‌ها شده‌اند. بنابراین، برای کنار زدن رقبای دیگر و تصاحب صدر جدول، دنبال کردن اصول SEO و خصوصا مدل Off-page آن، اجتناب ناپذیر است. بهینه سازی موتورهای جستجوگر، یک سرمایه گذاری میان مدت برای ارتقای جایگاه برند کسب و کار و نهایتا افزایش درآمد مجموعه است. پس به هیچ عنوان از آن غافل نشوید.

  خدمات سئو برای صاحبان کسب و کار
   برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید

   آن پیج سئو On-page Seo

   در سال 2021 میلادی، گوگل تغییراتی را در الگوریتم رتبه بندی خود ایجاد کرد. در الگوریتم جدید، تجربه کاربری به یکی از پارامترهای بسیار مهم تبدیل شده است. در مقاله‌ی چهار پارامتر کلیدی سئوی آن پیج، این موارد را کامل توضیح داده‌ایم. اما بصورت خلاصه باید گفت که تمامی صفحات وبسایت، خصوصا صفحاتی که قصد داریم به واسطه‌ی آن‌ها، مخاطبان بیشتری را جذب کنیم، باید تا حداکثر ممکن، سریع باشند. این سریع بودن به معنای لود شدن سریع فونت، تصویر اصلی صفحه، تصاویر دیگر و … بوده و همچنین المان‌های صفحه نباید در مدت بارگذاری، جابجا شوند (مثلا پایین رفتن یک دکمه بعد از لود شدن تصویر).

   وردپرس و On-page SEO

   مجموعه‌ی این بهینه‌سازی‌ها که فارغ از متن و لینک‌های خارجی انجام می‌شود، بهینه‌سازی یا سئوی آن پیج نام دارد. اگر از وبسایت وردپرسی استفاده می‌کنید، قطعا نام یوست و موشک وردپرس (Wp-rocket) را شنیده باشید. علاوه بر آن، Smush pro نیز افزونه‌ی دیگری است که عموما در کنار موشک سئو و برای بهینه‌سازی تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما نصب و راه‌اندازی این افزونه‌ها، تمام مسیر نیست! سئوی آن پیج در حقیقت از مراحل اولیه، یعنی انتخاب قالب شروع می‌شود. بسیاری از قالب‌های موجود، بسیار سنگین بوده و هرچقدر هم که تلاش کنید، باز هم به استانداردهای لازمه از سمت گوگل، حتی نزدیک هم نخواهید شد. بنابراین، گام اول را محکم بردارید و پیش از انتخاب قالب، با متخصص سئو، مشورت نمایید.

   سئوی آن پیج در سایت های کدنویسی شده

   به دلیل ماهیت نیاز بسیاری از کسب و کارها، استفاده از CMS وردپرس امکان پذیر نبوده و وبسایت اختصاصی با زبان خاصی اجرا می‌شود. اگرچه این سایت‌ها در مقایسه با وردپرس بسیار قویتر و کاربردیتر هستند، اما عموما با مشکلات سئویی، دست و پنجه نرم می‌کنند. از آنجاییکه الگوریتم‌های گوگل همه روزه در حال تغییر هستند، گروه‌های برنامه‌نویسی افزونه‌های وردپرسی، به سرعت نسخه‌ی جدیدی از افزونه را ارائه می‌کنند تا مخاطبان خود را راضی نگهدارند. اما در خصوص سایت‌های کدنویسی شده، عموما این به روز رسانی انجام نشده و یا با تاخیر نسبتا زیادی انجام می‌شود. به همین جهت نیز سئو کردن سایت‌های کدنویسی شده، دشوار است. اما راه حل چیست؟

   آنچه تجربه به متخصصان السا آموخته و ما آن را در اینجا و به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهیم، این است که ترجیحا سعی کنید برای اقدامات سئویی، از یک ساب دامنه استفاده کنید. در کنار حفظ سایت اصلی و استفاده از ویژگی‌های منحصر به فرد آن، از به روز بودن افزونه‌های وردپرسی در قسمت ساب دامنه استفاده کرده و قدرت کسب شده را به دامنه‌ی اصلی انتقال دهید. بنابراین، این بهترین راهی است که سایت خود را حفظ کرده و علاوه بر آن، مقالات را در قسمت بلاگ (ساب دامنه) به مخاطبان ارائه کنید. تمامی اقداماتی که در سرفصل قبلی گفت، مجددا قابل انجام است.

   آف پیج سئو

   بعد از اینکه اصلاحات و بهینه سازی‌های درون صفحه‌ای وبسایت انجام شد و امتیاز صفحه از نظر موتور جستجوگر بهبود پیدا کرد، حال نوبت به اقدامات فرا وبسایتی می‌رسد. در این مرحله، باید از ابزارهایی خارج از وبسایت خودمان کمک بگیریم تا بتوانیم جایگاه سایت خود را بهبود ببخشیم. هیچ کدام از این اقدامات، در داخل سایت ما انجام نشده و به همین جهت به آن، آف پیج (خارج از صفحه) گفته می‌شود. در ادامه، این اقدامات را بررسی خواهیم کرد.

   رپورتاژ

   سایت‌هایی که اعتبار بیشتری دارند (قدرت دامنه و قدرت پیج بالاتر)، می‌توانند با لینک دادن به سایت ما، باعث افزایش اعتبار سایت ما شوند. رپورتاژ، به متنی گفته می‌شود که در سایت‌های معتبر نگارش شده و در کلمات کلیدی مشخص، به وبسایت ما لینک می‌شود. رپورتاژ نه تنها با لینک دادن به ما، باعث افزایش قدرت دامنه می‌شود، بلکه محتوایی که مورد تایید ما باشد و اندکی هم جنبه تبلیغاتی داشته باشد، در معرض دید تعداد زیادی از مخاطبان قرار می‌گیرد. بنابراین، هم دیده می‌شویم و هم مخاطبان را از سایت دیگری به سایت خودمان هدایت می‌کنیم. این انتقال مخاطب (علاوه بر حضور لینک)، باعث بهبود جایگاه مقالات ما و نتیجتا وبسایت ما خواهد شد.

   بدیهی است که مقاله‌ای که قرار است به عنوان رپورتاژ استفاده شود، حتما باید جامع و دقیق بوده و در کلمات کلیدی مد نظر ما (مفید برای ما)، به وبسایت ما لینک شود. انتخاب کلمات کلیدی نیز یکی از اقداماتی است که متخصص سئو، با توجه به میزان جستجو و اهمیت کلمه در کسب و کار، انتخاب می‌کند. برای نگارش رپورتاژ، باید موارد زیر رعایت شود:

   • مقاله‌ی جامع و سئو شده
   • موضوع روز
   • انتخاب صحیح کلمات کلیدی
   • انتخاب سایت در حوزه‌ی فعالیت مشابه
   • انتخاب سایت با قدرت دامنه‌ی بسیار بالا (ترجیحا بالای 50)
   • انتخاب و یا طراحی تصاویر با کیفیت و مرتبط

   سئو با استفاده از بک لینک

   نوع دیگری از سئوی آف پیج، استفاده از بک لینک است. این لینک ها عموما در سایدبار وبسایت‌های دیگر نمایش داده می‌شوند. اگرچه بک لینک بدون محتوا بوده و فقط کلمات کلیدی به سایت ما لینک می‌شوند، اما به دلیل تعداد بالا و ارجاع شدن از سایت‌های متعدد و پر قدرت، اثربخشی بسیار بالایی دارد. متخصص سئو هنگام استفاده از بک لینک، باید به تعداد لینک‌ها، تعداد دامنه‌ها، امتیاز اسپم هر دامنه، مدت زمان اضافه شدن لینک‌ها (لینک به سایت در روز) و همچنین کلیدواژه‌ها دقت نموده تا باعث ایجاد امتیاز اسپم در دامنه نشود. اگر تعداد لینک‌ها بیشتر از حد استاندارد (بسته به نوع سایت و بازدید فعلی، این عدد متفاوت است) باشد، ممکن است به عنوان سئوی کلاه سیاه تلقی شده و نه تنها اثربخشی مثبتی نداشته باشد، بلکه امتیاز منفی را نیز به همراه داشته باشد.

   گوگل ادز

   گوگل ادز، گران اما به صرفه! گوگل ادز بر مبنای میزان رقابتی بودن کلمه و همچنین نمره‌ی صفحه‌ی شما، قیمت هر کلیک را تعیین می‌کند. اگرچه شما می‌توانید قیمت پیشنهادی خود را اعلام کنید، اما در آن صورت، به جای نمایش داده شدن در بالای صفحه و لینک اول، ممکن است در مکان‌های دیگر نمایش داده شوید. برای هر کلیدواژه، گوگل می‌تواند تا در تبلیغ (پنج لینک در بالا و پنج لینک در پایین صفحه) را به نمایش بگذارد. بنابراین، اگر سئوی آن پیج شما به شکل درستی انجام شده باشد و همین طور کلمات کلیدی را به درستی انتخاب کرده باشید، هزینه‌های گوگل ادز کاهش یافته و میزان موفقیت افزایش می‌یابد. در غیر این صورت، ممکن است هزینه‌های گوگل ادز با میزان درآمد به واسطه‌ی آن تبلیغات، سر به سر شده و عملا سودی برای کسب و کار ما نداشته باشد. پیش از اینکه به فکر گوگل ادز بیفتید، بهتر است ابتدا کلمات ممنوعه را بدانید!

   تبلیغات نیتیو یا همسان

   تبلیغات نیتیو نوعی از تبلیغات کلیکی بوده و ما به این جهت آن را در سرفصل مجزایی آوردیم که بازده آن، بسیار بالاتر از سایر تبلیغات کلیکی است. سایت‌هایی همچون یکتانت، مدیااد و سنجاق، تبلیغ شما را در سایت‌های مختلف و در مکان‌های مختلف یک سایت قرار می‌دهند. این تبلیغ، شامل یک تصویر و یک عنوان بوده و در صورتیکه مخاطب بر روی آن کلیک کند، هزینه از حساب شما کسر خواهد شد. در این مدل سئوی آف پیج، انتخاب قیمت هر کلیک بر عهده‌ی شما است، اما بعضی از سایت‌های پر طرفدار و پر بازدید (همانند ورزش سه)، حداقل مبلغ کلیک را 300 تومان در نظر گرفته‌اند. بنابراین، اگر شما قیمت هر کلیک را معادل 50 تومان تعیین کنید، در این سایت نمایش داده نمی‌شوید. هنگامیکه مخاطب، بر روی تبلیغات همسان کسب و کار ما کلیک می‌کند، قسمتی از قدرت دامنه‌ی سایت مبدا را به همراه خود آورده و رفته رفته باعث افزایش اعتبار سایت ما می‌شود.

   بلاگ نویسی

   بلاگ‌ها یکی از ابزارهای رایگان سئو ی خارج از صفحه هستند. بلاگ‌ها عموما رایگان بوده و به ما اجازه‌ی نگارش رپورتاژ و ثبت لینک رایگان می‌دهند. اگرچه قدرت دامنه‌ی بلاگ‌ها و همچنین بازدید آن‌ها نسبت به سایت‌هایی که رپورتاژ در آن‌ها انجام می‌شود، کمتر است، اما به هر حال تعدد این بلاگ‌ها به متخصص سئو کمک می‌کند تا قدرت دامنه را با سرعت بیشتری افزایش دهد. بلاگفا، پرشین بلاگ، مونوبلاگ، تک بلاگ، بلاگ اسکای، ویرگول و … جزو بلاگ‌های رایگانی هستند که برای آف پیج SEO، در اختیار ما قرار دارند.

   پروژه سئو

   اگر برای وبسایت خود نیاز به مشاوره با متخصص سئو دارید، کافی است فرم را پر کنید تا متخصصان ما بعد از آنالیز، با شما تماس بگیرند. شایان ذکر است که مشاوره تخصصی بهینه سازی موتورهای جستجوگر کاملا رایگان بوده و السا تا پایان مسیر، در کنار شماست.

   آموزش سئو

   تا اینجای مقاله، روی صحبت ما با کارفرماها و یا متصدیان سئو در شرکت‌ها و مجموعه‌ها بود. از اینجای مقاله به بعد، برای افرادی است که قصد دارند با یادگیری اصول SEO، جای پای خود را در دنیای دیجیتال، محکم کنند. سعی می‌کنیم تا تمامی سرفصل‌های آموزشی را یک به یک توضیح دهیم و در صورتی که نیاز باشد، برای هر موضوع، یک مقاله‌ی کامل و جامع دیگر نیز ارائه کنیم. برای خواندن سرفصل مد نظر، می‌توانید از جدول سرفصل‌های این بخش، استفاده کنید.

   بعضی از سرفصل‌های این قسمت مقاله، مشابه با فصل قبلی (سئو برای کارفرمایان) بوده، اما سبک توضیحی آن، کاملا با بخش قبلی متفاوت است.

   آموزش سئو
    برای شروع تولید فهرست مطالب ، یک هدر اضافه کنید
    سئو چیست؟

    سئو یا همان SEO، در حقیقت کوتاه شده‌ی Search Engines Optimization بوده و منظور آن، بهبود جایگاه وبسایت ما در نتایج جستجوی هر موتور جستجوگر (همانند گوگل، بینگ، داک داک و …) است. اگر مطالب ما به چشم مخاطبان نرسد، هیچوقت نمی‌توانیم مشتری‌های بیشتری را به صورت ارگانیک (در ادامه توضیح داده می‌شود) جذب کنیم و همواره باید هزینه‌ی بیشتری برای دیده شدن، انجام دهیم. هدف اصلی ترفندهای بهینه‌سازی، بیشتر دیده شدن است. تا پیش از اینکه اینترنت انقدر فراگیر شود، مفهومی به نام SEO، اصلا وجود نداشت. حتی در اوایل کار نیز چیزی با این معنا بهتر وجود نداشت. هر کس که زودتر شروع کرده بود، حتی اگر محتوای کم اهمیتی تولید کرده بود، خود را به سرعت به همه‌ی مخاطبان می‌رسانید. اما امروزه، برای رسیدن به لینک و حتی صفحه‌ی اول، باید ماه‌ها و حتی یکسال، بی وقفه تلاش نمود.

    سئو چگونه انجام میشود؟

    با هوشمندتر شدن موتورهای جستجوگر (خصوصا گوگل)، تک تک رفتار کاربران زیر نظر است. هوش مصنوعی گوگل، تک تک حرکات مخاطبان وبسایت را زیر نظر گرفته و با چندین مرحله آزمون و خطا، نظر جمع کثیری از مخاطبان در خصوص یک مطلب/تصویر/سایت/ویدئو و … را ارزیابی می‌کند. پس از بررسی رفتار مخاطبانی که به سایت سرازیر می‌شوند، گوگل به هر مطلب نمره‌ای اختصاص داده و بدین صورت، رنک نهایی آن مقاله، در بین رقبا مشخص می‌شود. پس به بیان ساده، وضعیت سایت از لحاظ SEO تنها زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران ما، از مطالب ارائه شده رضایت داشته باشند. این رضایت کاملا نسبی بوده و لازم نیست که هر مقاله‌ی ما، به اندازه‌ی یک دایره المعارف بوده و ده‌ها میلیون تومان صرف سرعت و طراحی ظاهری شده باشد. فقط کافی است که از رقبای خود بهتر باشید! بنابراین، در موضوعی که رقابت بسیار کم است، وبسایت ما به سادگی و شاید حتی با یک پاراگراف متن بتواند به لینک اول برسد. اما داستان زمانی سخت می‌شود، که ما صدها رقیب داشته باشیم و همه‌ی رقبا هم حرفی برای گفتن داشته باشند.

    بنابراین، سئو بسیار ساده است، فقط کافی است که نیاز مخاطب را بشناسیم و آن را بهتر از رقبای خود برطرف نماییم، همین! پس حالا که مفهوم واقعی بهینه سازی را فهمیدید، نوبت به بیان تخصصی مطالب می‌رسد.

    انواع سئو چیست؟

    به نقل از مراجع علمی و پیشتاز سئو در سطح جهانی، کلا دو مدل SEO وجود دارد. این دو مدل در اصطلاح با نام‌های سئوی کلاه سفید و کلاه سیاه شناخته می‌شوند. از روی اسم‌ها می‌توان حدس زد که کلاه سفید به معنای اصولی و کلاه سیاه به معنای شیطنت کردن است! در مدل کلاه سفید، هدف همان چیزی است که پیشتر به آن اشاره شد، یعنی: برطرف کردن نیاز مخاطبان، بهتر از رقبا. اما در کلاه سیاه، روش‌هایی استفاده می‌شود که بیشتر هدفش فریب دادن الگورتیم‌ها و موتورهای جستجوگر است. البته مدل سومی نیز وجود دارد که به کلاه خاکستری معروف شده، اما این روش ماهیت مستقلی نداشته و ترکیبی از کلاه سفید و کلاه مشکی است. یعنی در عین اینکه سعی می‌شود موتورهای جستجوگر را فریب داد، نیاز مخاطب را نیز تا حدی برطرف کرد.

    کلاه سفید

    هر زمانیکه کسی صفحه‌ی جستجو (مثلا گوگل) را باز می‌کند، به دنبال چیزی (آموزش، خدمت، ویدئو، آهنگ، بازی، فایل، مقاله، عکس، اطلاع از قیمت و …) می‌گردد. پس حتما نیازی وجود دارد. بر اساس همین نیاز نیز کسب و کارها در حوزه‌ی دیجیتال فعالیت کرده و خود را به مخاطبان نشان می‌دهند. در متد سئوی کلاه سفید، صاحب کسب و کار باید نیاز مخاطبان را به دقت شناخته و راه حلی را برای آن ارائه کرده باشد. مثلا هنگامیکه کسی به دنبال دانلود رایگان یک آهنگ از یک خواننده‌ی خاص و با کیفیت خاص (مثلا 320p) است، صاحب کسب و کار باید دقیقا همین فایل را در جلو چشمان وی قرار دهد، نه هیچ چیز دیگر. یعنی فایل دانلود همان آهنگ با کیفیت 320p به سادگی در اختیار کاربر قرار گیرد. شاید به نظر شما این موضوع بدیهی باشد، اما واقعیت این است که در بسیاری از کسب و کارها، اینگونه نیست!

    در روش کلاه سفید، ابتدا نیاز شناخته شده و سپس راه حلی مناسبی ارائه می‌شود. سپس از ابزارهای دیجیتال استفاده می‌شود تا این راه حل، به گوش دیگر مخاطبان نیز برسد (ابزارها را در ادامه معرفی خواهیم کرد). با افزایش تعداد مخاطبان و ثابت ماندن میزان رضایت کاربران، موتورهای جستجوگر، لینک این راه حل (سایت کسب و کار ما) را در لینک‌های بالایی و احتمالا لینک اول، به سایر کاربران نشان می‌دهد. بنابراین، متد کلاه سفید هم رضایت مخاطبان را جلب می‌کند و هم لینک ما را در بالاترین نقطه قرار می‌دهد.

    کلاه سیاه

    موتورهای جستجوگر با استفاده از چند پارامتر کلیدی، میزان رضایت کاربر را می‌سنجند. هرچقدر رضایت کاربران بیشتر باشد، طبیعتا رتبه‌ی سایت بهتر خواهد شد. اما با استفاده از بعضی روش‌ها می‌توان موتورهای جستجوگر را به اشتباه انداخت و رتبه‌ی سایت را (بدون رضایت کاربر)، ارتقاع داد. این روش‌ها اصولا کوتاه مدت بوده و بعد از آن، رتبه‌ی سایت به طرز وحشتناکی کاهش می‌یابد. برای مثال، سالها قبل که الگوریتم‌های گوگل خیلی هم پیشرفته نبود و تعداد پارامترهای آن برای ارزیابی رضایت کاربران محدود به تعداد دفعات کلیک شدن یک لینک بود، بعضی از صاحبان کسب و کار و شاید متخصصان سئوی کلاه سیاه، از روش ساده ولی جالبی استفاده می‌کردند. آن‌ها با ایجاد یک ربات ساده و فعال کردن آن، رتبه‌ی سایت خود را به سرعت بهبود می‌بخشدیدند. چگونه؟!

    این ربات، در طول روز صدها و حتی هزاران بار بر روی لینک سایت کلیک می‌کرد و وارد سایت می‌شد. الگوریتم ساده‌ی گوگل به سادگی فریب میخورد که احتمالا این سایت به قدری خوب است که در طول روز چند صد نفر وارد آن می‌شوند و در طول ماه نیز نزدیک حداقل چند صد هزار کلیک خورده است. پس به سادگی، سئو انجام شد! اما امروزه، الگوریتم‌های گوگل به حدی پیشرفت کرده‌اند که به این سادگی‌ها نمی‌توان آن‌ها را فریب داد. بدیهی است که هنگامیکه موتور جستجوگر متوجه این تقلب یا سئوی کلاه سیاه شود، احتمالا کسب و کار باید کلا با لینک‌های برتر و حتی چند صفحه‌ی اول خداحافظی کند. بنابراین، سئوی کلاه سیاه بسیار خطرناک بوده و نهایتا تا چند ماه و شاید یکسال مفید باشد. اما بعد از آن، قطعا باید به فکر یک دامنه‌ی جدید بود!

    مقایسه تکنیک سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

    ابزار استفاده شده در هر دو تکنیک، کاملا مشابه با یکدیگر است. یعنی ابزارهای سئویی از جمله رپورتاژ، بک لینک، بلاگ نویسی، تبلیغات همسان، تبلیغات کلیکی، گوگل ادز، تبلیغات بنری، سئوی آن پیج و … در هر دو روش استفاده می‌شود. تفاوت هنگامی ایجاد می‌شود که محتوای ارائه شده و نتیجتا رضایت کاربر، به اندازه‌ی این اقدامات (مثلا تبلیغات) خوب نباشد. برای فهم بهتر، بوتیکی را در نظر بگیرید که تبلیغات آن در سرتاسر شهر پخش شده است. اگر شما وارد این مغازه شوید و در آن فقط چند لباس بنجل ببینید، چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا آخرین باری است که به این بوتیک سر خواهید زد.

    دقیقا همین معنا و مفهوم نیز در دنیای دیجیتال وجود دارد. اگر اقدامات ما، متناسب با خدمات ما بوده و کاربر رضایت پیدا کند، همه چیز اصولی است و ما در قسمت کلاه سفید مشغول به فعالیت هستیم. اما اگر تظاهر کرده باشیم و فقط تبلیغات الکی رفته باشیم، مشغول سئوی کلاه سیاه هستیم. از لحاظ مفهومی، تفاوت این دو تکنیک همین قدر ساده است که الان بیان شد.

    اقدامات انجام شده برای SEO

    تمامی اقداماتی که باید انجام شود تا وبسایت و محتوای ما به لینک اول گوگل برسد، از یک محتوا شروع می‌شود. ما در این مقاله، بارها از لفظ محتوا استفاده کرده‌ایم. محتوا، صرفا به معنای مقاله نیست. در حقیقت، محتوا به چیزی گفته می‌شود که کسب و کار ما آن را ارائه کرده است. برای مثال، محتوای یک سایت می‌تواند آهنگ (فایل صوتی)، نرم‌افزار (فایل‌های نصبی کامپیوتری یا موبایلی)، فیلم، خدمت (رزرو هتل، خرید بلیط سینما، درخواست تعمیرکار در محل، رزرو وقت مشاوره آنلاین و …) باشد. بنابراین، محتوا دقیقا همان چیزی است که کسب و کار ما برای ارائه‌ی آن، پا به عرصه‌ی رقابت گذاشته است.

    بنابراین در قدم اول باید محتوا را آماده کرد و مطمئن بود که این محتوا/خدمت، جزو بهترین‌های موجود در بازار است. وقتی این پایه یا زیربنا آماده شد، بنابر استراتژی بازاریابی کسب و کار، یکی یا چندتا یا همه‌ی اقدامات زیر انجام می‌شود:

    • سئوی آن پیج
    • بک لینک
    • رپورتاژ
    • بلاگ نویسی
    • تبلیغات کلیکی
    • گوگل ادز
    • ریدایرکت دامنه‌ی قوی
    • تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

    اقدمات فوق، همان کاری است که برای سئو کردن باید انجام داد. انتخاب روش و میزان هزینه کردن برای هر کدام، بستگی به رقبا داشته و حتما باید قبل از شروع به کار، آنالیز رقبا برای سئو انجام شود. گاهی ممکن است که نگارش یک مقاله‌ی جامع و انجام سئوی آن پیج، همه‌ی چیزی باشد که ما به آن نیاز داریم. اما در بعضی موارد ممکن است که به تمامی اقدامات فوق، نیاز باشد.

    سئوی آن پیج

    بعد از اینکه محتوا آماده شد، باید سئوی آن پیج را انجام داد. سئوی آن پیج در سال 2021 میلادی قدری سختتر از سال‌های قبل شده است. چرا که گوگل، چهار مولفه‌ی کلیدی را لحاظ کرده که تا پیش از این، فقط برای امتیاز مثبت از آن استفاده می‌شد. با این حال، ما باید تا جاییکه ممکن است، سئوی داخلی را بهبود بدهیم. این بهینه‌سازی داخلی، شامل موارد زیر است:

    • بهینه کردن سایز عکس‌ها و تبدیل به نسل جدید (مثلا webp)
    • کاهش تعداد المان‌ها در هر صفحه
    • افزایش سرعت لود صفحه
    • کاهش جابجایی المان‌ها (اگر به صفر برسد که چه بهتر!)
    • استفاده از اسکیماهای مرتبط (مثلا FAQ، جدول محتوا، How-to، امتیازدهی یا همان review و …)
    • استفاده‌ی صحیح از تگ‌های H1 تا H6 (تایتل) و همچنین p (متن)
    • ایجاد ارتباط لینکی بین مقالات مشابه
    • متقاعد کردن مخاطب به گشتن و گذار در سایت (کاهش باونس ریت)
    • متقاعد کردن مخاطب به مطالعه‌ی بیشتر (افزایش مدت زمان حضور در صفحه)
    بخشی از بررسی‌های سئوی آن پیج، با استفاده از ابزارهای وبسیات GTmetrix انجام شده و بخش دیگری نیز از طریق گوگل آنالتکیز قابل ارزیابی است. 
    بک لینک

    وقتی سایت دیگری به وبسایت ما لینک داده باشد، یعنی به نوعی محتوای ما را تایید کرده است. هر چقدر تعداد این لینک‌ها بیشتر شده و سایت‌هایی که ما را تایید کرده باشند، بیشتر شود، یعنی وبسایت و نتیجتا کسب و کار ما اعتبار بیشتری دارد. بنابراین، هنگامیکه تعداد زیادی لینک از سایت‌های مختلف، به سایت ما اشاره کنند، الگوریتم موتورهای جستجوگر می‌فهمند که این محتوای ما آنقدر با ارزش است که چندین و حتی چند ده وبسایت، ما را معرفی کرده‌اند. پس یکی از روش‌های سئو استفاده از این بک لینک‌ها است. اما در استفاده از بک لینک باید به موارد زیر دقت کرد:

    • کلمه‌ای که روی آن به وبسایت ما لینک داده شده یا اصطلاحا انکرتکست
    • دامنه‌ای که به ما لینک داده است (قدرت دامنه، قدرت پیج، عمر دامنه، حوزه‌ی کاری، نمره اسپم)
    • تعداد بک لینک ها
    • تعداد انکرتکست‌ها
    • تناسب بین لینک‌های Dofollow و Nofollow

    انکرتکست مهمترین قسمت استفاده از بک لینک است. مثلا بسیاری از طراحان سایت (کسانیکه سایت را اجرا می‌کنند)، چون از اصول سئو خبر ندارند، از نام دامنه‌ی خود برای انکرتکست استفاده می‌کنند. مثلا در جمله‌ی طراحی سایت: السا (که عموما در بخش فوتر سایت‌ها گذاشته می‌شود)، بجای اینکه از انکرتکست طراحی سایت استفاده کنند، از لغت السا استفاده می‌کنند. بنابراین، سئو بر روی کلمه السا اتفاق افتاده است. این در حالی است که قصد آن کسب و کار (طراح سایت)، سئو بر روی کلمه طراحی سایت بوده است! اما متاسفانه از اصول سئو خبر ندارند. بنابراین، تمامی انکرتکست‌ها باید معادل همان لغتی باشد که ما قصد داریم در آن، به رتبه‌های اول نتایج جستجو برسیم.

    انتخاب دامنه برای گرفتن بک لینک نیز امر بسیار مهمی است. تا چند سال قبل، صرفا اینکه دامنه قوی باشد، تنها ملاک انتخاب سایت ارائه دهنده‌ی بک لینک بود. اما امروزه باید به امتیاز اسپم و همچنین حوزه‌ی کاری (مثلا اقتصاد، سرگرمی، خبری، بهداشت و …) آن سایت نیز توجه کرد. انتخاب غلط سایت برای گذاشتن بک لینک، باعث گرفتن ایمپرشن در کلیدواژه‌های نامرتبط شده و اثر کمی بر سئو خواهد داشت.

    برای جلوگیری از امتیاز اسپم، باید تعداد بک لینک‌ها و انکرتکست‌ها و همچنین نسبت لینک‌های Dofollow و Nofollow تابع استانداردها و یا بازه‌های مشخص باشد. اگر امتیاز اسپم دامنه ما بالا رفته و به بیش از 60 درصد (بر اساس Moz) برسد، آنگاه حذف امتیاز اسپم دامنه بسیار سخت بوده و نیازمند هزینه‌های بسیار زیاد خواهد بود.

    رپورتاژ

    رپورتاژ، زمانی ارزش مضاعف پیدا می‌کند که یکی از اتفاقات روز به صورت تخصصی پوشش داده شده و مخاطب را از سایت ناشر رپورتاژ، به سایت ما ارجاع دهد. برای مثال، فرض کنید که یک توییت ایلان ماسک باعث افزایش یا کاهش عجیب قیمت‌ها شده باشد. در لحظه‌ی اول کسی نمی‌داند که چرا قیمت به یکباره انقدر تغییر کرده است، اگر شما در این حوزه فعال باشید، با انتشار یک رپورتاژ در همین خصوص در یک سایت خبری، راه صد ساله را یک شبه خواهید رفت! پس به هیچ وجه از یک مقاله‌ی بی اهمیت برای انتشار رپورتاژ استفاده نکنید. برای نگارش رپورتاژ اصولی و اثربخش باید به موارد زیر دقت کرد:

    • نگارش مقاله حول موضوعات روز (ترند گیری)
    • انتخاب دامنه‌ای با حوزه‌ی کاری مرتبط یا خبری
    • دامنه‌ی ناشر رپورتاژ (قدرت دامنه، امتیاز اسپم، عمر دامنه)
    • انتخاب انکرتکست
    اگر انتشار رپورتاژ باعث انتقال مخاطبان سایت ناشر به وبسایت ما شود، نه تنها قدرت دامنه و قدرت پیج افزایش یافته، بلکه سهمیه‌ی ایمپرشن ما به یکباره جهش قابل توجهی خواهد کرد.
    سئو و تبلیغات کلیکی

    تبلیغات کلیکی یکی از سریع‌ترین روش‌های معرفی وبسایت (و کسب و کار) به مخاطبان است. گوگل ادز، تبلیغات بنری و همسان یکتانت و … جزو تبلیغات کلیکی هستند. این روش اگرچه سریع است، اما هم هزینه‌بر است و هم اینکه عموما باعث تنبلی سئوکار شده و کیفیت محتوای ارائه شده را کاهش می‌دهد. در طول این سال‌ها، بارها و بارها با کسب و کارهایی مواجه شده‌ایم که بخاطر تکیه بر گوگل ادز، محتوای خود را به روز نکرده بودند. رقبا به سادگی و تنها با افزایش کیفیت محتوا توانسته بودند خود را به لینک‌های اول رسانده و هزینه‌ی گوگل ادز را برای کسب و کار، چندین برابر نمایند. این افزایش هزینه (و کاهش بازدهی) به جایی رسید که صاحب کسب و کار تمامی تبلیغات را خاموش کرد و به فکر اصلاح سایت خود افتاد (اما چقدر دیر!). تبلیغات کلیکی موضوع مبسوطی بوده و ترجیح دادیم که در مقاله‌ی مجزایی، به صورت کاملی به آن بپردازیم.

    ریدایرکت دامنه قوی

    چرا ریدایرکت به وجود آمد؟! چون بعضی اوقات ممکن بود که کسب و کاری بخواهد نام خود را عوض کند و به دامنه‌ی جدید منتقل شود. بعد از سال‌ها تلاش و انرژی، اگر تعویض دامنه باعث از دست دادن تمامی قدرت (دامنه و پیج) می‌شد، هیچوقت هیچکس نمی‌توانست (یا نمی‌خواست) که به سراغ دامنه‌ای بهتر برود. بنابراین، موتورهای جستجوگر این قابلیت را پذیرفتند که ممکن است یک کسب و کار، آدرس دامنه‌ی خود را تغییر دهد و این موضوع نباید به سئوی آن لطمه وارد کند. بنابراین، موتورهای جستجوگر در صورتیکه به یک ریدایرکت دائمی از یک دامنه به دامنه‌ی جدید برخورد کنند، دامنه‌ی دوم را معادل همان دامنه‌ی اول دانسته و همان قدرت و جایگاه سئویی را برای آن در نظر می‌گیرند.

    بعضی از سایت‌ها ممکن است به حال خود رها شده و نتیجتا دامنه‌ی آن منقضی شود. این دامنه‌ها (که بعضی‌ها قدرت‌های بسیار بالایی دارند)، به مزایده گذاشته شده و فروخته می‌شوند. از آنجاییکه نام این دامنه‌ها عموما بدرد کسب و کار دیگری نمی‌خورد، اما می‌توان از قدرت آن استفاده کرد. بنابراین، بعضی از دامنه‌های منقضی شده و قوی، بعضا تا هزار دلار نیز فروخته می‌شوند! متخصص سئو، این دامنه را به دامنه‌ی جدید ریدایرکت کرده و به سادگی، قدرت دامنه‌ی جدید را در مدت بسیار کم، افزایش می‌دهد. البته این کار به این سادگی‌ها هم نبوده و استفاده از قدرت دامنه با ریدایرکت تابع قوانین و شرایط خاص خود است. در این کار، باید به موارد زیر دقت شود:

    • زمینه‌ی فعالیت قبلی دامنه (حوزه‌ی فعالیتی)
    • قدرت دامنه
    • امتیاز اسپم دامنه
    ریدایرکت دامنه قوی

    اگر دوست دارید که با متخصصان السا مشورت کنید و یا نیاز به آموزش خاصی دارید، می‌توانید فرم روبرو را پر کنید تا به زودی با شما تماس بگیریم.

    نمونه کارهای السا در حوزه SEO

    اولین و مهمترین نمونه کار ما برای سئو، همین مقاله‌ای است که شما در حال خواندن آن هستید. ممکن است این مقاله را در لینک سوم، چهارم، صفحه دوم و یا لینک اول پیدا کرده باشید. به هرحال، ما توانسته‌ایم که کسب و کار خودمان را به شما نمایش دهیم. برای اینکه خودمان را به شما برسانیم ما ابتدا محتوایمان را آماده کردیم، سپس اصول سئوی آن پیج را پیاده کردیم و نهایتا هم از بک لینک، رپوتاژ و بلاگ نویسی استفاده کردیم.

    سایر نمونه کارهای السا در حوزه‌ی بهینه‌سازی موتورهای جستجوگر به همراه کلیدواژه‌های انتخاب شده توسط کارفرما (و صد البته پس از مشورت با ما)، در جدول زیر نمایش داده شده است. شما می‌توانید کلمه‌ی کلیدی را جستجو کرده و از نتیجه‌ی کار، با خبر باشید!

    کلیدواژه دامنه در مدت (ماه)
    فارکس چیست / قرارداد CFD بروکر آی تی بی شش
    خرید سهام اپل ام اچ اس کوچ دو
    آموزش کاشت ناخن / آموزش شینیون عروس / آموزش گریم کودک / آموزش میکاپ عروس / آموزش اکستنشن مژه دترلند چهار
    بروکرهای کلاهبردار / بهترین بروکر / بهترین آموزش فارکس / آمارکتس / روبو فارکس / فیبوگروپ / کابینه شخصی فیبو معامله گر ایرانی پنج
    افزایش قد بعد از سن رشد / کاهش وزن بدون بازگشت / درمان زانوی پرانتزی / درمان یبوست با حرکات اصلاحی / لاغری سریع بدون بازگشت ایران تناسب در حال انجام
    آزمایش کرونا در منزل / ویزیت پزشک در منزل / آزمایش در منزل / فیزیوتراپی در منزل / مراقبت در منزل نرسینو در حال انجام

    همانطور که مشاهده می‌کنید، زمان رسیدن به پنج لینک برتر برای کلیدواژه‌ها و دامنه‌های فوق متفاوت است. دلیل آن، میزان رقابت در کلمه و همچنین قدرت رقبا است.

    اسکرول به بالا